description متن perm_media گالری تصاویر volume_up مستندات صوتی videocam مستندات ویدئویی
فوریه 1, 2020
description

جشنواره شعر فجر یک برند جا افتاده شده است

شاعر و دبیر پیشین جشنواره شعر فجر، گفت: جشنواره دیگر یک برند جا افتاده است و تجربیات خوبی بدست آورده چراکه در جشنواره‎های نخست حالت رقابتی نبود اما کم‌کم جشنواره شکل رقابتی پیدا کرد.

محمد کاظم کاظمی، عصر شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره ویژگی‎های چهاردهمین دوره جشنواره شعر فجر، گفت: در این جشنواره دو اتفاق خوب رخ داد که بسیار خوشایند بودند. نخست بخش ویژه شعر جوان بود. از وقتی جشنواره بر اساس کتاب پیش می‎رفت و شاعران بر اساس آثار منتشر شده در قالب کتاب حق شرکت در جشنواره را داشتند، جای خالی شاعران جوانی که اشعارشان به کتاب تبدیل نشده بود حس می‎شد. جوانانی که آینده این مرز و بوم و آینده فرهنگ این کشور هستند و نیاز به توجه داشتند. خوشبختانه امسال این بخش در جشنواره حضور پیدا کرد.

آشنایی با بزرگان فرهنگی با برگزاری جشنواره شعر فجر در سیستان وبلوچستان

وی ادامه داد: نکته دوم برگزاری اختتامیه جشنواره شعر فجر در سیستان و بلوچستان است که به گسترش و توسعه فرهنگ کمک می‎کند. ما شاعران نیاز داریم تا در مناطق مختلف این قلمرو بزرگ فرهنگی حضور پیدا کنیم و از این طریق با بزرگان فرهنگی هر منطقه آشنا شویم.

کاظمی درباره شعر و پژوهش‌های ادبی که در این دوره از جشنواره شرکت داشتند نیز گفت: در این بخش امسال چند اثر ارزشمند داشتیم. در این بخش با جنبه‎های علمی و بدیع بودن تحقیق و پژوهش‌ها سر و کار داشتیم  که از نتیجه آن بسیار راضی هستم.

وی درباره برگزاری جشنواره شعر فجر در استان‏ها و رویکرد معاونت امور فرهنگی در برگزاری این جشنواره نیز گفت: جشنواره دیگر یک برند جا افتاده است و تجربیات خوبی بدست آورده است. در جشنواره‎های نخست حالت رقابتی نبود اما کم‌کم جشنواره شکل رقابتی پیدا کرد. زمانی که شاعران با کتاب سنجیده می‎شدند، جشنواره شکل جدی به خود گرفت و امسال نیز با حضور شاعران جوان فضای بسیارخوبی ایجاد شد که امیدوارم ادامه پیدا کند.

این دوره آثاری که در سال ۱۳۹۷ به زبان فارسی و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شده‌ باشد در گروه های شعر بزرگسال، شعر کودک و نوجوان، درباره شعر ارزیابی می شوند.
برگزیدگان جشنواره، زمستان امسال در آیین اختتامیه معرفی خواهند شد و به برگزیدگان، علاوه بر جایزه نقدی، لوح یادبود و نشان جشنواره بین‌المللی شعر فجر اهدا خواهد شد.
کتاب‌هایی که با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای نخستین بار در سال ۱۳۹۷ در داخل کشور به چاپ رسیده و در یکی از سه گروه ادبی بالا قرار بگیرند می توانند در جشنواره شرکت کنند.
پوستر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر اول دی ماه جاری توسط محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.

برگزاری جشنوراه های ملی و بین المللی در سطح استانها به ویژه چهاردهمین دوره جشنواره شعر فجر در راستا و ادامه سیاست و اعلام برنامه های به مجلس شورای اسلامی برای اخذ رای اعتماد سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد سالامی به عنوان تاکید بر اینکه « ایران فقط تهران نیست» صورت گرفته و این سیاست و اولویت با قوت در دیگر استاهای کشور ادامه خواهد داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی علاوه بر تاکید خود در تمامی جلسات و نشست ها مبنی بر توجه به عملی کردن شعار « ایران فقط تهران نیست» در ابلاغیه ها و بخشنامه ها نیز به صورت مکرر بر تخصیص بودجه بصورت عادلانه برای استانها نیز تاکید داشته و دارد.

 

دیدگاه خود را در مورد این متن برای ما بنویسید.

comment
account_circle
email